10
دی

علم بهتر است یا ثروت

همیشه از ما سوال پرسیدند که علم بهتر است یا ثروت؟ اولین سوالی که در ذهنمان ثبت شد و هیچ وقت برایش به جواب نرسیدیم.  تنها هنر معلم ادبیاتمان همین بودکه در ذهن ما این سوال را اساسی‌ترین سوال و جواب آن را حیاتی‌ترین جواب ثبت کند. همه هم یک رنگ و بدون هیچ تفاوتی یک صدا می‌گفتیم علم بهتر است. خودمان هم می‌دانستیم که حرف دلمان چیز دیگریست و تنها برای اینکه برچسب نخوریم، نقاب علم دوستی را بر چهره‌ی واقعیمان می‌پوشاندیم. سال اول حوزه در کلاس اخلاق در جواب همین سوال بر خلاف بقیه‌ی دوستان گفتم ثروت!!! هنوز حرفم تمام نشده زیر نگاه‌های پر از مهر هم کلاسی‌هایم داشتم له می‌شدم. بی‌تفاوت نسبت به واکنش دوستان دلایلم را برای بهتر بودن ثروت گفتم. از بین همه‌ فقط یک نفر از بچه‌ها حرفهای من را تائید کرد. بقیه هم لطف داشتند و حکمی صادر شد که طلبه نباید دنیا طلب باشد. اما مطمئن هستم در همان کلاس بودند کسانی که ثروت را بهتر از علم می‌دانستند اما چیزی نگفتند. شاید بعضی وقتها در جوابی که داده بودم شکی برایم پیش می‌آمد اما دوباره استصحاب می‌کردم و بر همان برتری ثروت خود می‌ماندم. شاید آن روزها بعضی جوابهایی که می‌دادم از سر لجاجت بود و تنها برای متفاوت بودن با بعضی‌ها که شدیدا روی اعصاب من رژه می‌رفتند. اما حالا ایمان دارم که در همان روزها هم کمی تا حدودی بزرگتر از زمان خودم فکر می‌کردم. اینکه می‌گفتم بستگی دارد ثروت را چگونه معنا کنیم. ثروت یک زن می‌تواند همسرش باشد. می‌تواند مادر بودنش باشد و خیلی حرفهایی که با تمام بچگی‌ها و شیطنت‌هایم به خودم نمی‌دیدم که من باشم که این حرفها را بزنم. اما دوباره این سوال چند وقتی است که ذهنم را مشغول خود کرده است. نمیدانم علم بهتر است یا ثروت؟ منظور همان ثروتی که خودم برای جنس مونث ذکر کردم. گاهی با خودم می‌گویم خب درست ثروت بهتر از علم است. اما اگر همین ثروت با علم همرا باشد کم از معجزه ندارد. خودم را توجیه می‌کنم پس مادری که همه‌ی ثروت فرزند خودش بحساب می‌آید بهتر است عالم هم باشد. یک مادری که تحصیلات عالیه دارد بهترین ثروت است و قطعا در تربیت فرزندانش موفق‌تر است. اما هیچ کدام از اینها حرف دلم نیست. همه توجیه‌اند. وقتی خودم را با مادرانی که به دنبال علم دانشگاهی نیستند و همه‌ی هستی خودشان را وقف بچه‌هایشان می‌کنند مقایسه می‌کنم می‌بینم این وسط من ضرر می‌کنم. آنها بهترین ثروت‌اند برای کوکانشان، اما من!!!


free b2evolution skin
18
مهر

باستان نشینان بهشتی

امروز در کلاس درس به این نتیجه رسیدم که ۹۰درصد از مردم هند باستان و ایران باستان بهشتی‌اند. به یک نتیجه‌ی دیگری هم رسیدم اینکه باید هرچه به زمان خودمان نزدیکتر می‌شویم با فرهنگ تر و انسانی تر زندگی کنیم اما دقیقا عکس این اتفاق افتاده. این حرف من عمومیت ندارد اما هست. مصداق هم که الی ماشاالله فراوان است. در ایران باستان ربا خواری رایج نبوده، باز پس دادن قرض واجب بوده. ایرانیان باستان در برابر گرسنگی و تشنگی مقاومت نشان می‌دادند نه اینکه از هول گران شدن به سوپری‌ها حمله کنند. دست به احتکار خانگی بزنند. در نظام شاهنشاهی دستور صادر شده بود که هیچ گونه پارچه‌های که بافت کشورهای دیگر است روی میز شاه نباشد یعنی به تبع در کف بازار و در دست مردم هم نباشد. این دقیقا همان حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی است. در مورد هند باستان هم مطالب بسیار جالب و جذاب بود مثلا خودت را ذلیل نکن اگرچه فقیر بوده باشی و هیچ مالی را با رقص و غنا و قمار کسب نکن. امروزه در هند یکی از شغلهای پر درآمد رقص و غنا و قمار است. باور کنید جایشان در بهشت است باستان نشینان را می‌گویم.


free b2evolution skin
21
شهریور

این راه مرد می‌خواهد...

سرمان را به قدری بی‌مزه شلوغ می‌کنیم که به هیچ کارمان درست نمی‌رسیم. قول و قرارهای کاری هم فراموش می‌کنیم. می‌شویم رئیس‌جمهوری‌که وقت سر خاراندن هم نداریم. فرصت یک لیوان آب خوردن هم بی‌خودی برای خودمان نگذاشته‌ایم. فرق ما با رئیس‌جمهور‌های واقعی در این است که آنها رئیس دفتر دارند و هزار خدم و حشم که همه بسیج می‌شوند، کار می‌کنند. رئیس جمهور هم با لبخندی یا اخمی، تائید یا رد می‌کند. علاوه براین تنها کار سنگینش گرفتن خودکاری در دستش است یا مهر کردن شاید اینها هم با خودش نباشد :)

مثل ما نیستند که همیشه در حال دویدن هستیم. دوی ماراتونی نگفتنی. تازه شب هم که می‌شود ذکر ای وای ای وایمان، تا آسمان بالا می‌رود. کارها را نصفه نیمه میان راه رها کرده‌ایم که شاید فرجی از ناکجا آبادی بشود و بقیه‌اش به امید نیم نگاهی خودش پیش برود. معجزه‌ها تنها پناهگاه تنبلیمان است هرجای هم نشد قسمت نبوده و خدا نخواسته. حکمتی را جستجو می‌کنیم. کلی بگویم به عادت سوف سوف اعتقاد داریم و پایبندیم. شعارمان هم که هر روز کوبنده تر از قبل با مشتهای گره کرده فریاد می‌زنیم که ترک عادت موجب مرض است. خودمان را قاطی هر کاری می‌کنم. نخواهیم هم قاطیمان می‌کنند و آنقدر هم می‌زنند که اصلا به ذهنمان خطور نمی‌کند بدون این کار هم قبلا می‌زیسته‌است :))

روده درازی می‌کنم برای اینکه می‌خواهم خودم را دلداری بدهم. پیش خودم ضعف‌هایم را روپوشونی کنم. ماست مالی کنم که مبادا خودم را ملامت کنم. که مثلا چرا فلان جلسه را رفتی؟ فلان حرف را زدی؟ به تو چه مربوط است که فلان کار فرهنگی قرار است به درد بخورد یا نه؟ به تو چه مربوط است فلان سازمان یا ارگان یا هر کوفت و زهرمار دیگر قرار است چه گلی بر سر فرهنگ پتی جامعه بزند؟ که حالا همزمان دو جا و در یک ساعت مشخص قول می‌دهی؟بعد هم می‌مانی کدام اولویت دارد. با کلی التماس به ذهن گچی ات تازه به این میرسی که فلان جلسه مهم تر است و جان عمه‌ی نداشته‌ات را سپر حرف‌های ریز و درشت دور برت می‌کنی. جالب این است که با کلی بریز و بپاش و دستور مشورت مجبوری می‌شوی آن که کم اهمیت تر است را بروی. دک و پزشان بالاتر است :))

می‌نشینیم پشت میزی که همه در ظاهر عالم،عاقل،ایده‌پرداز،روشن‌فکرند. می‌مانی که اصلا تو در میان این جمع حرفی برای گفتن داری یانه. یک جور وصله‌ی ناجور به حساب می‌آیی. و الحمدلله نه طرحی داری و نه فکر و نه ایده‌ی جدیدی! با تعارف و تمجید و مسخره بازی‌های تشریفاتی شروع را از سر خودت باز می‌کنی. کمی از حرفها‌ی نیمه پخته و گاها نپخته و خام و شعاری بقیه را کنار هم می‌گذاری با حذف و اضافه و تغییر جمله و برخی کلمات حالاحرفی برای گفتن داری. باید آماده باشیدکه نوبت به تو برسد و تو نطق خودت را آغاز کنی. بدون هیچ استرسی از عدم آمادگی ، شروع می‌کنی به حرف زدن.ب بسم الله را که می‌گویی همه‌ی نگاه ‌ها به تو خیره می‌شود.تو حرف‌های خودشان را با کمی آب و تاب بیشتر تحویلشان می‌دهی و آنها تائید می‌کنند. کم‌کم لبخندها مهمان لب‌ها می‌شود. همه خودکا بدست یادداشت برداری می‌کنند. حرفت که تمام می‌شود ذکر الله اکبر از چشم‌های وهم زده‌ی همه‌ خوانده می‌شود. خلاصه نتیجه‌ی جلسه جنون آور‌است. حرف تو تصویب و حکم به اجرای آن داده می‌شود. آنچه تو گفته‌ای. آن چیزی که خودت هم نفهمیده‌ای! علامت سوال بزرگی روی سرت سنگینی می‌کند. مانده‌ای بین اینکه واقعا فهمیده‌اند یا ادایش را در می‌آورند. با این کارشان تو به میزان فهم مدعوین جلسه پی‌می‌بری‌! مهم‌تر اینکه کشکی بودن جلسه برایت محرز می‌شود. با عذر خواهی از همه، راه می‌افتی به امید اینکه به ته‌مانده‌ی جلسه‌ی بعدی برسی. به سرعت برق و باد خودت را می‌رسانی. در راه هم انواع و اقسام و مدل های مختلف عذر خواهی را ردیف می‌کنی و مدلی که به آن جمع بیاید را انتخاب می‌کنی اینکه بابت تاخیر پیش آمده عذر خواهی می‌کنم. اما وقتی می‌رسی از تمام عجله‌ای که داشته‌ای پشیمان می‌شوی و خودت را به رگباری از فحش‌های تر و تمیز می‌بندی. جلسه با تاخیر یک ساعته شروع شده است. متاسف می‌شوی برای مجموعه‌ای که قرار است…‌

ولش کن. گاهی باید سکوت کرد و چیزی نگفت. گذشت شاید با فرج همه‌ چیز درست شود. فقط خودت باشی و راهی که می‌دانی. خیلی‌ها و از جمله خودم مخالف این حرف‌ها هستم. اما ما که شعارمان این است که قرار است سرباز امام زمان باشیم و فرهنگ انتظار را در جامعه گسترش دهیم خودمان می‌لنگیم. لنگان لنگان کجا می‌شود کار فرهنگی کرد. کجا می‌شود گفت کار می‌کنیم که فرج حاصل شود و مولایمان از پشت پرده رخ نمایان کند. کجا می‌شود گفت که ما منتظریم! کجا می‌شود گفت برای امام زمانمان زینب و عباسیم‌!کجا می‌شود گفت ما مرد این راهیم!


free b2evolution skin
9
شهریور

باید بشینم فیلم نامه بنویسم :))

فیلم پدر دقیقا چی شد؟

من که متوجه نشدم تابقیه‌ی گفتن حامدبو که با لیلا تماس گرفت. واقعا حامد بود؟ اگر حامد بود از اون موقع تا حالا کجا بود؟چرا الان که پیدا شد دقیقا با دفتر لیلا تماس گرفت؟ چقدر شباهت دارد فیلم پدر به فیلم‌های هندی! حیف از آن همه اشتیاق برای دیدن این فیلم. هرچند این میل و اشتیاق برای دیدن قسمت‌های آخر فیلم میشه گفت از نصف هم کمتر شده بود. پنج شش قسمت آخر را درست دل ندادم یا پای تلفن بودم یاچت یا با زینب مشغول بازی بودم. قسمت آخر هم دقیقا با دوستان کوثرنتی در بیسفون بودیم :)

با این سریال‌ها واقعا وقت آدم را می‌گیرند. سریال‌های درپیت و بدرد نخور. شروعش مخاطب را جذب می‌کنند ولی به نیمه که رسید فقط می‌خواهند یک جور جمعش کنند*. البته همه‌ی حرفشان را در همان چند قسمت اول می‌زنند. در واقع نسخه‌ی پیچیده‌ شده‌ای را به خورد من و شما‌ی مخاطب می‌دهند. مهم اقناع مخاطب هست که با همان عشق‌بازی‌هاو شوک‌های عجیب و غریب حاصل می‌شود. الحمدلله دلها و ذهن‌های ماهم که حاصل خیز است. در ضمیر ناخودآگاه همه‌ی مخاطبان ثبت می‌شود. اگر تاثیر آنی هم نداشته باشد حتما در دراز مدت به هدفشان خواند رسید. طی نشست و برخاست با خیلی از دختران جوان به این نتیجه رسیدم که همه‌ی دختران تا بی‌حجابند و از هفت دولت آزادند خدا هم کاری به آنها ندارد. خوشبختند و بک زندگی راحت یا نسبتا راحتی دارند. اما به محض اینکه محجبه شدند و خواستند زندگیشان در چهارچوب دین باشد خدا هم می گوید بگیر که آمد. اول از همه شریک زندگیت که عاشقش هستی را می‌گیرد بعد هم از همه طرف بدختی است که هجوم می آورد. تنهایی لیلا، ستایش، سریال پدر و … .تنها تفاوتشان در ثروت و یا اخلاق خانواده‌های خودشان یا همسرشان است و الا هرسه با یک بچه‌ی یتیم پدر ندیده‌ می‌مانند و کوهی از مشکلات.

سایه نوشت: هی به کله‌ام می‌زنه که بشینم دوتا فیلم نامه‌ی درست و حسابی بنویسم :) که حداقل آخرش یه چیزی دست آدمو بگیره ;-) بالاخره یه چیزی تو پستوهای ذهنم پیدا میشه که بهتر از…..باشه :)))

*من اینجا کاری به فیلم های سینمایی نداشتم و فقط خواستم سریالهای پر مخاطب و کپی پیستی تلویزیون را بگم به استثناء سریال آنام که پایان بندی خوبی داشت لذت بردم با اینکه کلی اشک ریختم و غصه‌م شد.


free b2evolution skin
31
مرداد

دولبریتی‌ هم نیستی بی‌سواد!

سایه نوشت:
یکی از سلبریتی‌ها عید قربان را تبریک گفت آن هم پیشاپیش. البته ناگفته نماند که فقط عید را تبریک گفتند منهای قربانی کردن. خب خیلی روح لطیفی دارند با قربانی کردن مخالفند. خب دست خودش نیست رقیق القلب تشریف دارند. اینکه حالا چرا عید قربان را تبریک گفتند واقعا برای من سوال شده است.
ایشان چون خیلی روشنفکر تشریف دارند گفتند به جای قربانی کردن و به خطر انداختن بهداشت عمومی شهرم، یک درخت می‌کارم؛ درختی که نفس آیندگان شهرم خواهد بود.
احتمالا تقویم این بازیگر عزیز روز درختکاری ندارد خواستن روز عید قربان جبران کنند. یانه گیاهخوار هستند یا…
فقط یک سوال که ذهنم را قلقلک می‌دهد واگر نگویم احتمالا مرضی می‌شود و جانم را می‌گیرد اینکه چرا سلبریتی‌ها تا این اندازه احساس مسئولیت می‌کنند که باید راجع به همه چیز نظر بدهند؟
بابا کوتاه بیائید؟ هرچه گفتید قبول در مورد اسلام و احکام اسلامی لطفا جان عمه جانتان نظر را بی‌خیال :))
دکترعلی شریعتی روحت شاد چه افسوس به‌جا و خوبی رسیده آن‌روز که بی‌دینی نماد روشنفکری شده است.

*افسوس روزی خواهد آمد که بی‌دینی نماد روشنفکری باشد«دکتر علی شریعتی»


free b2evolution skin