موضوع: "انقلاب افراط ها و افریط ها"

سینمایی اسلامی

نوشته شده توسط عشق در هر گوشه ای افسانه ای خواند زمن در 1397/03/08  •  ارسال نظر »

اینکه گفته بشه مردم خاطره دارند و یا فلانی ستاره‌ی درخشان در سینمای قبل از انقلاب بوده چیزی را توجیه نمی کند. درست است که خاطره علاقه‌آور است و حس‌های گم شده‌ی یک نفر را برای او زنده می‌کند. امّا علاقه نمی‌تواند ملاک و جهت بخش باشد، چون علاقه‌ها هم خیلی وقت‌ها استاندارد نیست. خواندن شخصی به عنوان ستاره و فرهنگ ساز سینما توسط گروه خاصی ملاک حضور او در عرصه فعالیت نیست. خود سینما فرهنگ است و قطعا ستاره‌های سینمایی ترازِ این فرهنگ نیستند. این که با رفتن ستاره‌ای با احساسات عده‌ا‌ی بازی شود. نشان دهنده‌ی این است سینمای اسلامی از مسیر خودش خارج شده است.

پ.ن:واقعا مرگ جناب ناصر ملک مطیعی که من هیچ کدوم از فیلمای اون را ندیدم باید تا این اندازه مهم باشه که خیلی از اصول رو زیر پا بذاریم. حالا جناب مشایخی و ثریا قاسمی و خیلی های دیگه که در سینمای بعد از انقلاب هم بازی می کنند خیلی کمک شایانی در اعتلای فرهنگ اسلامی ما نکردند. ( البته قصد توهین به هیچ کدوم از این عزیزا رو ندارم).جناب پرویز پرستویی و امثالهم با تمام احترامی که برای شما دارم ولی خوبه کمی تاریخ سینما و علت ممنوعیت حضور جناب ملک مطیعی رو مطالعه کنید. جوسازی به هر بهانه ای و عده ای رو بازی دادند در شأن سینمای کشورم نیست.

انقلاب افراط ها و تفریط ها

نوشته شده توسط عشق در هر گوشه ای افسانه ای خواند زمن در 1396/08/12  •  ارسال نظر »


برای آنکه کسی را بخواهند وادار به انجام امری یا پذیرش فکر و اعتقادی کنند حتما نباید مستقیم و بدون حاشیه طرف را سر میز مذاکره بنشانند و بگویند این فکر و این عقیده را بپذیر و انجام بده …
دنیایی امروز دنیایی است عجیب .روگار ما لحظه ای تغییر می کند . منِ امروز با منِ فردا، زمین تا آسمان فرق می کند ….این من یا بعضی از من های موجود در جامعه که نشسته ایم و دهان فکرمان را گشوده ایم تا قاشق قاشق که نه دیگ دیگ فکر تازه اندیشه تازه درونش بریزند و آن هم نجویده قورت دهیم یک زمزم یا کوکاکولای تگری هم بزنیم پشتش …آرقی هم بدرقهی راهش کنیم و به خیالمان هم روشنفکریم .اما واقعیت چیز دیگری است قصد ندارم شعار دهم اما اینکه ما اسیر وهم و تخیلاتی هستیم که برایمان از قبل چیده شده است و ما هدف کسانی را محقق میکنیم که مدتها برای یک روز ما برنامه ریزی می کنند اگر منصف باشیم متوجه شعاری نبودنش می شویم.
قصد داشتم با نقد فیلم سارا و آ یدا مهمان این شماره باشم اما هرچه تلاش کردم نکته ای جدید برای شروع نیافتم . یعنی حتی برای نقد هم این فیلم حرف تازه ای نداشت .نقد هریک ازفیلم های موجود در سینمای ایران گویی نقد همه فیلم ها زیرا همه مضمونشان یکی است یکی آیدا می شود یکی شهرزاد می شود یکی …. همه هدفشان سیاه نمایی است.هدفشان پایین آوردن شان آدمی است . تنها تففاوت این فیلم با سایر فیلم های ترازاز نظر نویسندگی اینکه رسالتش پایین آوردن شان ریحانه بودن دختر و معرفی کردن شخصیت به عنوان اینکه دختران شخصیتی هرهر مآبانه باید داشته باشند ضریب هوششان درحد زیر متوسط باشد ، لحظه ای خوشحال باشند تا خوش باشند ونهایت امر دختران جامعه قشر فریب خورده ی جامعه هستند برای زندگی کردن جز کودن بودن و تن دادن به هر گناهی راهی ندارند.تلقین اینکه خودت نباش ،ظاهرت را باطنت را تغییر بده . سینمای امروز ابتدا جانی را برای نوشیدن زهر آماده می کنند طوری که برای نوشیدن زهر لحظه شماری می کنند . نوشیدنی گواراتر از همیشه به جانش می نشیند …آری سینما هرروز نسخه ای جدید برای مردان و زنان می پیچد و هرروز برای زنان و مردان ،دختران و پسران برنامه ای دارد .
هروز افراط در اموری که بوی از انسانیت ندارند و تفریط در امور انسانی را نشانه می روند . یک روز من مادر هستم ، یک روز فروشنده و یک روز سارا و آیدا و هروز هرروز من و شما را و نسلمان را هدف قرار می دهند . کمی بیدار تر و آشناتر شدنمان به دین مبین اسلام می تواند در این انقلاب افراط و تفریط هاراه نجاتی باشد .


نِعمَ الوَلَدُ البَناتُ المُخَدَّراتُ ، مَن کانَت عِندَهُ واحِدَةٌ جَعَلَها اللّه ُ سِترا لَهُ مِن النّارِ.
(میزان الحکمة ج 13ص 442 ح٢٢۶23)
چه خوب فرزندانى هستند دخترانِ با حیا. هر کس یکى از آنها را داشته باشد، خداوند آن دختر را براى او مانعى در برابر آتش دوزخ قرار مى دهد

 
 
جنین خوش اخلاق من